Praca za granicą

Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz?

A gdyby tak zarabiać kilkakrotnie więcej niż obecnie? Brzmi kusząco, prawda? To nie abstrakcja, to bardzo realne. Wystarczy wyjechać do pracy za granicę. 
Co zrobić, aby wyjazd ten okazał się szansą na lepsze życie i karierę, a nie przykrą niespodzianką? Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

Czy rzeczywiście tego chcę?
Zastanów się na początek, dlaczego tak naprawdę chcesz wyjechać. Jeśli ma to być sposób na ucieczkę od obecnej codzienności i pozbycie się problemów, uwierz, że to nie jest dobre rozwiązanie. Lepiej, jeśli postawisz sobie konkretny cel: zaoszczędzić co miesiąc określoną kwotę, nauczyć się języka obcego, zdobyć międzynarodowe doświadczenie w swoim zawodzie, czy poznać nowe standardy pracy. Określ też ramy czasowe.
Niezależnie, czy planujesz wyjazd na kilka miesięcy, czy na znacznie dłużej, jest to zawsze poważna decyzja. Nowe mieszkanie, ludzie, praca, język – to wszystko zmieniasz jednego dnia. Powiedzmy sobie otwarcie, może to być stresujące. Jeśli taka dawka adrenaliny działa na Ciebie motywująco, to świetnie. Jeśli nie, zminimalizuj poziom stresu przygotowując się solidnie.

Jak znaleźć właściwą pracę?
Przede wszystkim nie ryzykuj. Setki ofert pracy znajdziesz łatwo w internecie. Zanim wybierzesz tę właściwą, koniecznie sprawdź firmę i to nie tylko w Google. Jeśli to agencja, upewnij się, jak długo działa na rynku i jakie ma referencje. Możesz też odwiedzić jej biuro w Polsce i porozmawiać osobiście z przedstawicielem. Przy okazji pamiętaj, że polskie prawo zakazuje pobierania opłat za pośrednictwo w znalezieniu pracy.
Gdy firma już będzie sprawdzona, dowiedz się wszystkiego o ofercie: jaka będzie forma zatrudnienia, obowiązki i godziny pracy, kiedy podpiszesz umowę. Aby mieć ochronę prawną, ubezpieczenie zdrowotne i prawo do zasiłków, wybieraj tylko legalne oferty zatrudnienia. Dowiedz się też, czy firma pomaga w znalezieniu mieszkania i jaki będzie jego koszt.

Co ze znajomością języka obcego?
O wymaganym poziomie znajomości języka przeczytasz już w ogłoszeniu. Bądź szczery składając aplikację, gdyż będzie to na pewno zweryfikowane przez rekrutera. Jeśli nie znasz języka na odpowiednim poziomie lub wcale, nic straconego. Zdarzają się oferty bez takiego wymogu, ale dotyczą one zazwyczaj prostych prac. Im lepiej i szybciej poznasz język, tym bardziej komfortowo będziesz czuł się na miejscu.
Ważne jest też, aby na miejscu przynajmniej w pierwszym okresie był ktoś, na kogo możesz liczyć. Koordynaror mówiący w Twoim języku ojczystym może okazać się bardzo pomocny, gdy będziesz potrzebował porady przy sprawach związanych z zatrudnieniem, założeniem konta w banku, czy nawet wyborem operatora telefonii komórkowej.

Podjąłeś decyzję? Sprawdź jeszcze datę ważności paszportu lub dowodu osobistego i skontaktuj się z nami.
Gotowe, proste - prawda?

Copyright © 2024 JOB Center Agencja Pracy

Design by Graff